Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1612 3296  Affisch Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. 52,5x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:54)

1612 3124  Akryl Hans Sandell. Signerad, daterad 93. Bildmått: 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:22)

1612 9164  Akvarell Lars-Åke Lindstedt (f. 1948), Sverige. "Lathyrus o, II". Monogramsignerad LÅL. Akvarell, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:06)

1612 3121  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, stilleben, 58x44 cm, yttermått inklusive ram: 64x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:19)

1612 3460  Akvarell Oidentifierad konstnär. Konstnär vid staffli. Akvarell, bildmått: 13x8, yttermått inklusive ram: 18,5x13,5. Ej signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:17)

1612 8165  Akvarell Thomas Theodor Heine, tillskriven, Kortspelande herrar, 22x26 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 34x37 cm. Intyg à tergo

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:44)

1612 9190  Akvareller 2 st, Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjällandskap. Signerad, numrerad 1966. Akvarell, daterad bildmått: 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:31)

1612 3161  Akvareller 6 st, Stockholmsmotiv, Signerad, olika konstnärer, yttermått inklusive ram: ca 30x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:29)

1612 9155  Ankare Järn. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:23)

1612 9036  Armatur Zero, Shibuya, 10 st sammanhängande globlampor. Djup: 19 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:21)

1612 3370  Askfat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:33)

1612 3044  Badbalja Barnmodell, "The Jenna Bath", England, plåt. Längd: 65x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 3049  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960. Graverad i botten. Höjd: 12 cm. Vikt: ca 195g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:02)

1612 3307  Bägare Sterlingsilver, Peru. Höjd: 6,3 cm. Vikt: ca 255 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:25)

1612 3346  Berlocker 5 st. 18k guld. Vikt: 3,8 gr, ca 1x1 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:31)

1612 3132  Bestick 65 delar, Gense, Thebe, design: Folke Arström (1907-1997), Sverige.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:39)

1612 3159  Bestick 74 delar, silver, Franska liljan. Längd: 12-25,5. Vikt: 2800g brutto, (varav knivar 1300g)

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:07)

1612 3180  Bestick silver, 12+ 12 delar, Skedar/Gafflar. Längd: 17-18, vikt: 770 gr ca

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:47)

1612 3007  Bestick silver, Rosenholm, 40 delar. Längd: 12-20, vikt: 1,2 gr brutto varav knivar 500 gr

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:27)

1612 3158  Bestick mm Diverse, silver, udda. Längd: 7-20 cm, vikt: 450g ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:34)

1612 3299  Blandteknik 1 par Johan Fredrik Isberg. Signerade, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 41,5x45,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:21)

1612 8398  Blandteknik 3 st, Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Komposition, yttermått inklusive ram: 52x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:49)

1612 3354  Blandteknik Allan Egnell (1884-1960). Signerad. Bladets mått: 90x66 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 100x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:48)

1612 3193  Blandteknik Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Skymning. Monogramsignerad, AL. Signerad, daterad 82. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 21x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:51)

1612 9184  Blandteknik Kenneth Pils (1964), figur. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 23,5x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:10)

1612 3226  Blandteknik Markus Kasemaa (f. 1972), Estland. "Komposition med sittande man". Signerad, daterad 1994. Blandteknik. Diameter: 30 cm, yttermått inklusive ram: 45x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:45)

1612 3455  Blandteknik Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Musicerande sällskap. Blandteknik, bildmått: 35x31 cm, yttermått inklusive ram: 49x44 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:09)

1612 9187  Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad 1967. Blandteknik, bildmått: 31x49 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:27)

1612 3363  Blomsterbord Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 82 cm. Djup: 27 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:49)

1612 3385  Blomsterpiedstal 13 svarvade blomhållare, vitmålad. Bredd: 80 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:08)

1612 3456  Bordslampa 1950-tal, senare skärm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 april 2024 02:45)

1612 3445  Bordslampa Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1920/30-tal. Modellnummer 6942. Märkt med Böhlmarks oljelampa samt modellnummer 6942. Rund fot i mässing med skaft i svärtat trä, grönlackerad plåtskärm. För två ljuspunkter. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:01)

1612 3437  Bordslampa mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:25)

1612 3403  Bordslampa med plåtskärm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:41)

1612 3414  Bordslampa nysilver. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:36)

1612 3294  Bordslampfötter Ett par, Asien, bemålad keramik, med träfot. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:09)

1612 9116  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:01)

1612 3446  Bricka plåt. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:23)

1612 3344  Brosch med pärlor, 18k guld. Längd: 4,5 cm. Vikt: ca 3,4g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:24)

1612 3261  Buljongkoppar 12 st, Royal Doulton, England. Diameter: 12-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:32)

1612 3433  Burkar med lock 3 st, Kina. Höjd: 3,5-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:30)

1612 3020  Byrå barockstil, bemålad. Bredd: 55 cm, djup: 33 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:41)

1612 3195  Byrå mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:04)

1612 3351  Byrå Rokokostil, tre lådor. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:44)

1612 3415  Byst Marmor, pojke. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:54)

1612 3393  Camé 18k guld. Höjd: 3 cm, bruttovikt: 7,8 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:40)

1612 3347  Camé 18k guld. Längd: 3 cm, vikt: 5,8 brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:31)

1612 3452  Champagneglas 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:40)

1612 3336  Cigarettetui + 3 skålar, silver. Längd: 10-15, vikt: 280 gr brutto

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:39)

1612 3369  Cigarettställ 1960-tal. Höjd: 20-29 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:54)

1612 3222  Coasters 2 st, nysilver. Diameter: 14,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:50)

1612 3157  Collage Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1967. Collage på duk, 60x60 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:36)

1612 3342  Damarmbandsur Omega, 18k guld. Längd: 16 cm, vikt: 19 gr brutto

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:09)

1612 8267  Dekorationssköld Tors strid mot jättarna, bronserat gjutjärn, höjd: 70x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:52)

1612 3072  Dekorelement Asien, bemålat trä, 45x30 cm

1612 3046  Dollarsedlar / tavlor 4 st, Inramade, modell äldre, bland annat 1862, "Delstats dollar", yttermått inklusive ram: 14x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:46)

1612 9078  Dörrhandtag + gångjärn mm, modell äldre, mässing

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:47)

1612 3459  Etsning Georger Rouault, figurer. Bildmått: 26x16 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:27)

1612 3468  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, rådjurskid. Bildmått: 17x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:58)

1612 3026  Färgetsning Kersti Rågfelt-Strandberg, "Lufta". Signerad, numrerad 47/50. Bildmått: 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:52)

1612 3109  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Tvätt på tork. Signerad, numrerad 65/260. Färglitografi, bildmått: 32x45, yttermått inklusive ram. 46x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:31)

1612 3240  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 64/130, man, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:57)

1612 3016  Färglitografi Bengt Göran Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 1/30. Färglitografi, bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:48)

1612 3184  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 49/280, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 52x49 cm, yttermått inklusive ram: 69x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:57)

1612 3298  Färglitografi Japan, 92x22 cm, yttermått inklusive ram: 102x31,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:38)

1612 3086  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 228/260. Färglitografi, bildmått: 67x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:55)

1612 3017  Färglitografi Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. Signerad Märtha Bolin, numrerad 19/70, Västerbron. Färglitografi, bildmått: 43x37 cm, yttermått inklusive ram: 53x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:16)

1612 3122  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 18/260, daterad -61. Färglitografi, bildmått: 48x56 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:02)

1612 3442  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 163x175. Färglitografi, bildmått: 22x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:03)

1612 3131  Fat + vas, 3 delar, silver, Graverade, diameter: 12-16. Höjd: 12 cm, vikt: 205g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:19)

1612 3316  Fat silver, Danmark. Diameter: 16 cm, vikt: 160 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:15)

1612 3317  Fat silver, Polen. Längd: 22 cm, vikt: 200 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:27)

1612 3397  Fat och skålar + vas, Rosenthal. Diameter: 14-33. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:27)

1612 3449  Fat/kåsor trä, 5 delar. Längd: 12-39 cm, höjd: ca 3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:30)

1612 7021  Fåtölj med fotpall, Seat-up, OH Sjögren, Tranås

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:09)

1612 3248  Fåtölj nutida, med grå klädsel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:46)

1612 7459  Fåtöljer Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Ett par, "Skrindan", OPE Möbler. Vitlackerade. Lösa plymåer i rygg och sits, klädda armstöd. Modellen formgiven 1963. Höjd: 79 cm, sitthöjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:41)

1612 3143  Fickur 14k, diameter: 3,5. Vikt: 34g brutto

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:02)

1612 3320  Fickur 4 st

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:54)

1612 3160  Fickur 5 st, bland annat Silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:23)

1612 3475  Figurin dansande kvinna, bemålat gips. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:58)

1612 3464  Figurin Rosenthal, Flicka med gäss. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 3028  Figurin Royal Copenhagen, flicka. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:32)

1612 3406  Fisktallrikar 12 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 3010  Fruktknivar 7 st, silver, 1928. Längd: 15,5 cm, vikt: 190 gr

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:52)

1612 3059  Gardinomtag Ett par, mässing och porslin. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:56)

1612 3116  Glasservis 39 delar, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 11-23 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:41)

1612 3089  Golvlampa 1950/60-tal. Höjd: 159 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:36)

1612 3422  Golvlampa mässing. Höjd: 162 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:11)

1612 3268  Golvlampa Två böjbara ljusarmar, mässing, höjd. Ca 138 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:47)

1612 3286  Golvlampfot 3-armad. Höjd: 136 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:35)

1612 3091  Golvlampfot mässing, Bergbom, "G-302". Höjd: 127 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:15)

1612 3312  Gräddkanna silver, 1856. Höjd: 14 cm, vikt: 95 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:17)

1612 3038  Grafiska blad 2 st, Georges Braque (1882-1963), Frankrike. Signerade i tryckplåt ( ej sign / numrerade), Ciel gris I & II, yttermått inklusive ram: 39x23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:18)

1612 3411  Grafiska blad 24 st, Ernst, Josephson, ramade, (signerade i tryckplåt), yttermått inklusive ram: 52x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:09)

1612 3112  Grafiska blad 8 st, Ramade, Reproduktioner av väggmålningar från Pompei, "B. Cascella lit", Napoli. Bildmått: 27x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:33)

1612 3099  Grafiskt blad Jean Cocteau & Raymond Moretti, (efter), utgiven av Alex Hagaerts, Monaco. Tryckt signatur, numrerad, 2/250, oramat löst blad. Bladets mått: 30,5x44,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:41)

1612 3329  Gungstol Shaker-stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:38)

1612 3334  Halsband 2 st, brons, bland annat Pentti Sarpaneva. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:25)

1612 3300  Hatthylla metall, förkromad, 1930-40-tal. Bredd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:47)

1612 3276  Herrarmbandsur TW Steel. Diameter: 4,2 cm, läderarmband

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:08)

1612 3127  Hög hatt i ask, A. Casse, Paris

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:17)

1612 3391  Kaffe & teservis 4 delar, nysilver. Höjd: 11 - 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:29)

1612 3322  Kaffe / teskedar 37 delar, silver, olika modeller, längd: 10,5-13 cm. Vikt: ca 370g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:58)

1612 3027  Kaffekoppar + fat + assietter samt kaffeskedar i silver, G&G, Svenska slott. Vikt: 80g (kaffeskedarna)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:14)

1612 3402  Kaffeservis 14 delar, Lizz Werneroth (1921-2013), Sverige. Keramik

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:41)

1612 3048  Kaffeservis 36 delar, Hackefors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:31)

1612 3173  Kaffeskedar 12 st + 1 tårtspade, silver. Längd: 11,5-19, vikt: 175 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:00)

1612 3365  Kagge + 7 supkoppar, Koppar. Längd: 20 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:12)

1612 3281  Kandelaber 6 st ljusarmar, dekor i form av urna med motiv av lejon, mässing. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:58)

1612 3030  Kandelaber Skultuna, mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:34)

1612 3326  Kanna + bägare + kopp, 4 delar, silver. Höjd: 3,5-6,5, vikt: 250g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:05)

1612 3139  Kannor + vas, 4 delar, glas, nutida, Bohemia. Höjd: 18-26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:49)

1612 3060  Karaffer + ishink, 4 delar. Höjd: 20-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:55)

1612 3133  Karaffer 2 st, Kristall, slipad dekor, Kosta & Orrefors. Höjd: 25-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:06)

1612 3357  Karmstol Genombruten rundad rygg med spjälor, mörkbetsad, Bredd: 55 cm. Djup: 49 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:10)

1612 3137  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:50)

1612 3025  Kista 1700-/1800-tal, bemålad. Bredd: 47 cm, djup: 40 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:47)

1612 3348  Klocknyckel + hänge, 18k guld. Längd: 1,5-5, vikt: 4,7 gr brutto

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:08)

1612 3167  Kolonnljusstakar ett par, Gusum, mässing. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:33)

1612 9188  Kolteckning + bok, Peter Tillberg (1946-2016), Sverige. "Socialdemokratin". Signerad, daterad -91. Illustrerad i boken "Krisen -91", Bildmått: 71x65 cm, yttermått inklusive ram: 87x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:26)

1612 3254  Konsolbord längd: 75. Cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:32)

1612 3247  Konsolbord med stenskivor. Bredd: 59 cm. Djup: 29 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:03)

1612 3015  Konstglas 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 4,5-7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:25)

1612 3151  Konstverk Mikael Lundberg (1952), "Entropi", Serie 173. Aluminium & papper, Längd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:44)

1612 3424  Lampbord Ett par, mässing / glasskivor. Bredd: 61 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:23)

1612 3179  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:22)

1612 3110  Litografi Acke Åslund (1881-1958), Sverige. St: Eriksbron. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 29x43 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:22)

1612 3100  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Utsikt mot Fåfängan. Signerad, numrerad 165/300, daterad -64 cm, yttermått inklusive ram: 36x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:20)

1612 9048  Litografier Nicholas Hondrogen (1952-2007), USA. Mapp med 6 st litografier. Signerad, numrerad 15/80, daterad 1974. Bladets mått: 50x65 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:11)

1612 8191  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:36)

1612 3217  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:08)

1612 3076  Ljusstakar + coasters, 7 delar, nysilver. Diameter: 10-16, höjd: 4,5-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:02)

1612 3114  Ljusstakar + skål med lock, 3 delar, Tenn, Skål design Edvin Ollers, 1944. Lock med spegel, Ljusstakar i Empire-stil, 1933, Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:27)

1612 3130  Ljusstakar 2 st + flaskställ, smide. Höjd: 24-45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:21)

1612 3140  Ljusstakar 2 st, Orrefors, "Carat", Lena Bergström, kristall / mässing. Höjd: 18-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:28)

1612 3063  Ljusstakar Ett par, Barockstil, Tidigt 1900-tal, mässing. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:43)

1612 3279  Ljusstakar ett par, Empirestil. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:38)

1612 3071  Ljusstakar Ett par, sengustaviansk stil, mässing / sten. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:08)

1612 3224  Ljusstakar ett par, silver, 1953. Höjd: 19 cm. Vikt: ca 540g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:07)

1612 3155  Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, Göteborg, 1953, Fylld fot. Höjd: 16 cm, vikt: 980g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:59)

1612 3308  Ljusstakar Ett pr, silver, CG Hallberg (F9), fylld fot. Höjd: 16 cm, Bruttovikt: 375 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:13)

1612 3102  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 6-armad, mässing. Längd: 32 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:46)

1612 9106  Ljusstake Skultuna, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:23)

1612 3282  Lodursregulator 1890-tal. Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:48)

1612 3405  Martiniglas på hög fot, Orrefors, Etsad dekor. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:33)

1612 8363  Mask Elfenbenskusten, Senoufo, Waniogo. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 3387  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, Bord + 1 par karmstolar+ 1 par stolar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:23)

1612 3398  Matservis Hackefors, 58 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:12)

1612 3115  Matservisdelar 25 delar, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Mussaka", + 6 coasters + 6 kylskåpsmagneter

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:49)

1612 8327  Matservisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 54 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:00)

1612 3318  Matskedar + kaffeskedar, 23 delar, silver, Vasa, 11+ 6+ 6 st. Längd: 12-22, vikt: 760g ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:59)

1612 3315  Matskedar 3 st, silver, olika modeller. Längd: 18-21 cm, vikt: 165g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:46)

1612 3310  Matskedar 7 st, silver, W. A Bolin. Längd: 18 cm, Vikt: 420 g ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:50)

1612 3319  Matskedar silver, 9 st, 1700-/1800-tal. Längd: 20-21,5, vikt: 500 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:43)

1612 3255  Matta Gallerimodell, orientalisk, 82x385 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:19)

1612 3012  Matta kelim, 244x308

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:30)

1612 9152  Matta Kina, 166x244 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:58)

1612 3190  Matta Kina, silkeinslag, 168x224 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:32)

1612 3291  Matta orientalisk, 126x187 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:47)

1612 3290  Matta orientalisk, 128x190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:24)

1612 3018  Matta orientalisk, 131x200 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:05)

1612 3338  Matta orientalisk, 136x209 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:20)

1612 3019  Matta orientalisk, 141x192 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:45)

1612 3256  Matta Orientalisk, 145x188 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:44)

1612 3289  Matta orientalisk, 155x240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:07)

1612 9083  Matta orientalisk, 160x200 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:55)

1612 3386  Matta orientalisk, 213x303 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:54)

1612 9147  Matta orientalisk, Galleri, 89x300 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:38)

1612 3339  Matta orientalisk, Kerman, 195x312 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:53)

1612 3293  Matta orientalisk, Keshan, 217x325 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:49)

1612 3066  Matta Orientalisk, Keshan, 304x424 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:46)

1612 3333  Matta Semiantik, Orientalisk, Bär signatur, Galleri, 112x590 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:08)

1612 3269  Minkpäls storlek: 40 ca. Längd: 122 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:49)

1612 3001  Modellbil Isetta 588, i originalbox. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:35)

1612 3384  Muggar 3 st, Mumin, Arabia, Finland, Sniff, Muminmamman, Lilla My, keramik. Diameter: 8 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:01)

1612 3260  Oljelampor 3 st, mässing, Okai. Höjd: 25-34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:59)

1612 3069  Oljelampor 4 st, Wolfard, glas. Höjd: 15-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:46)

1612 3301  Oljemålning 1700-tal, påskrift a tergo. Ej signerad. Olja på duk, 60x51 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:34)

1612 3463  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Signerad ÅWA, landskap. Olja på duk, 59x73 cm, yttermått inklusive ram: 74x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:53)

1612 3081  Oljemålning Arne Malmborg (1924-1990), Sverige. "Stilleben", monogramsignerad, 1950-tal. Olja på duk, 35x62 cm, yttermått inklusive ram: 44x72 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:32)

1612 3191  Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad AO, Fartyg. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:38)

1612 3458  Oljemålning Bertil Norén (1889-1934), Sverige. "Alger". Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 57x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x59 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:13)

1612 3207  Oljemålning Carl Kellgren (1907-1973), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -44. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:52)

1612 3152  Oljemålning Carlo Maggi, alplandskap. Signerad. Olja på duk, 68x148 cm, yttermått inklusive ram: 89x168 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:11)

1612 3257  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad -77, Trosaland. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:24)

1612 3107  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. "Cement fabriken". Signerad, daterad -36, (Visby). Olja på pannå, 29x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:43)

1612 3366  Oljemålning Elisabeth Ekwall (nutida), efter Helene Schjerfbeck. Signerad, daterad 2022, Olja på duk, 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:08)

1612 3032  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. "Universe". Signerad, daterad 2020. Olja på duk, Diameter: 90 cm. Oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:25)

1612 1016  Oljemålning Georges Pierre Dieterle (1844-1937), Landskap med vattendrag. Signerad. Olja på duk, 44x62 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:24)

1612 3034  Oljemålning Gösta Bergman, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk. 64x44 cm, yttermått inklusive ram: 75x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:21)

1612 3123  Oljemålning Grigor Auer (1882-1967), Signerad, daterad 1959, vårvinter. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:58)

1612 3450  Oljemålning Guillaume Vogels, Signerad, stilleben. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: _35x44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:45)

1612 3119  Oljemålning Gunnar Jonn (1904-1963), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 64x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:39)

1612 3265  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Lagun vid Norsholmen Fårö. Signerad. Olja på pannå, 14x22 cm, yttermått inklusive ram: 28x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:46)

1612 3264  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Trosaån. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:40)

1612 3230  Oljemålning Ivar Hjertqvist (1907-1983), Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:56)

1612 3200  Oljemålning Ivar Hjertqvist (1907-1983), Sverige. Signerad, Timmerstockar i älv. Olja på duk, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

1612 3242  Oljemålning Ivar Hjertqvist (1907-1983). Signerad, Sverige. Höga Kusten Ångermanland, Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:48)

1612 3229  Oljemålning John Nyström (1888-1945), Väderkvarn Holmglansklitt. Olja på duk. Signerad, daterad 1937,45x35 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:39)

1612 3232  Oljemålning Kjell Rosén (1909-1982), "Flicka i grön jumper". Signerad, daterad -47. Olja på duk, 68x44 cm, yttermått inklusive ram: 76x51 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:15)

1612 3238  Oljemålning Kjell Rosen. Signerad, daterad -36, Höstsnö. Signerad. Olja på duk, 44x55 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:39)

1612 3378  Oljemålning M Tillberg, stilleben, Signerad. Olja på duk, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:31)

1612 1017  Oljemålning Marie-Augustin Zwiller (1850-1939), Frankrike. Sittande barn. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:26)

1612 3225  Oljemålning Markus Kasemaa (f. 1972), Estland. "Tartu". Signerad, daterad -94. Olja på duk, 60x50, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:44)

1612 3204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap med figurer & kreatur. Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 52x65ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:36)

1612 3373  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blonsterstilleben. Monogramsignerad, daterad - 51. Olja på duk, 53x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x47 cm

1612 3111  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, oramad. Olja på duk, 64x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:13)

1612 3355  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, EB, daterad -34. Olja på pannå, 60x63 cm, yttermått inklusive ram: 75x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:29)

1612 7275  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1915, skogsparti. Olja på duk, 104x124 cm, yttermått inklusive ram: 130x151 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:21)

1612 3146  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Nilsson, "Smögen". Olja på duk, 38x48, yttermått inklusive ram. 42x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:54)

1612 3209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 45x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:58)

1612 3375  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad, flickor i Kairo - 67. Olja på pannå, 27x24 cm, yttermått inklusive ram: 31x28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:41)

1612 3234  Oljemålning Otto Scheinhammer (1897-1982), Tyskland. By med palmer. Signerad. Olja på duk, 74x63 cm, yttermått inklusive ram: 92x82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:35)

1612 3002  Oljemålning Raimund Volanek, läsande man. Signerad. Olja på pannå, 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:02)

1612 3062  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Motiv mot Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 65x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:13)

1612 8375  Oljemålning Sándor Halász-Szabó. Signerad, daterad -63, sjölandskap. Olja på duk, 60x99 cm, yttermått inklusive ram: 67x106 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:40)

1612 3145  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Liljekonvaljer. Signerad, daterad -13. Olja på duk, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x36

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:01)

1612 3150  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Utsikt mot Skeppsholmen. Signerad, daterad -14. Olja på duk, 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 53x83 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:53)

1612 3097  Oljemålning Sven Lundgren (1919-1995), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:58)

1612 8313  Oljemålning Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Cirkus. Signerad. Olja på duk, 106x140 cm, oramad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:15)

1612 3477  Oljemålning Tord Hjulström. Vinterdag. Signerad, daterad 99. Olja på pannå, 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:40)

1612 9173  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Arabisk marknad. Signerade, daterade 1964 respektive -65, Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x41 - 70x55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:34)

1612 3212  Oljemålningar 2 st, Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:11)

1612 3345  Örhängen 2 par, 18k guld. Vikt: 3,5 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:55)

1612 3481  Örhängen ett par, 18 k med briljant, 1,19 gr

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:46)

1612 3343  Örhängen ett par, 18k guld. Höjd: 5 cm, vikt: 4,2 gr

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:49)

1612 3057  Ostbricka metall / sten. Längd: 47 cm, djup: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:08)

1612 3364  Överkast Virkat, Enkelsäng, 150x220 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:50)

1612 3331  Pärlcollier Guldlås, 18k guld. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:21)

1612 3243  Parti allmoge 5 delar, flätade korgar, spann, bildmått, Höjd: 10-52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:21)

1612 3244  Parti koppar och mässing, 6 delar, diverse. Diameter: 30 cm. Längd: 50-100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:34)

1612 3337  Parti silver 12 delar, kuriosa. Diameter: 4-9 cm, höjd: 1-13 cm, vikt: 360 gr brutto

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:45)

1612 3325  Parti silver diverse, 5 delar. Höjd: 3-7,5, längd: 11 cm, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:15)

1612 3323  Parti silver diverse, 6 delar. Vikt: 190 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:27)

1612 3231  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad Boysons, Interiör med figurer. Bildmått: 77x62 cm, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:49)

1612 3237  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad Boysons, Signerad Boysons, figurer, 42x43 cm, yttermått inklusive ram: 65x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:15)

1612 9210  Pastell Signerad E Mazzoni, 1916, kyrkointeriör, 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:33)

1612 3389  Piedestal Orientalisk. Längd: 30 cm, djup: 30 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:50)

1612 3413  Plafond råglas. Diameter: 42 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:53)

1612 3306  Punschkoppar 6 st, silver, CG Hallberg, 1954, höjd: 3,5 cm. Vikt: 210 g ca.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:35)

1612 3156  Punschkoppar 6 st, silver, K&Ec, 1972. Höjd: 5,5 cm, vikt: 180g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:39)

1612 3220  Relief Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Signerad. Brons. 22x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:03)

1612 3394  Reservoarpenna Mont Blanc, Meisterstück. Längd: 13 cm, etui medföljer

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:56)

1612 3392  Ring 20 k med pärla. Vikt: 3,49 gr brutto, ringmått: 16 & 3/4

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:42)

1612 3084  Rockhängare modell äldre, Bambuimitation. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:04)

1612 3103  Saigkorg Trä, Gotland. Längd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:45)

1612 3250  Salongsbord 1880-tal. Bredd: 90 cm, djup: 62 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:26)

1612 3187  Salongsbord Louis XVI-stil, med stenskiva. Bredd: 100 cm, djup: 66 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:14)

1612 3321  Saltkar ett par, silver, med glasinsats. Höjd: 3 cm, vikt: 67 gr netto

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:04)

1612 3275  Scarf Celine Paris, 86x83 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:23)

1612 3350  Selbåge + sängvärmare mm, diverse, modell äldre

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:04)

1612 3400  Seltersglas 12 st. Kosta. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:53)

1612 3199  Serveringsvagn Mahogny med kakelplattor, utdragsskiva, Svenska Möbelfabrikerna AB. Längd: 67 cm, djup: 48 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:03)

1612 3136  Servisdelar fajans, Italien, 9 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:31)

1612 3178  Servisdelar Gefle, Mullbär, 15 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:11)

1612 3283  Servisdelar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 8 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:18)

1612 3388  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 185 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:24)

1612 3177  Silver diverse, 4 delar. Vikt: 370 gr ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:59)

1612 3221  Skål + 1 par Ljusstakar, Kristall, Kosta. Höjd: 13-22, diameter: 20 cm

1612 3417  Skål + fat, Kosta Boda. Höjd: 13 cm, diameter: 39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:51)

1612 3448  Skål + Kåsa, vril. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:51)

1612 3129  Skål + smörask+ svepask. 3 delar, allmoge. Längd: 23-26 cm, höjd: ca 9-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:48)

1612 3138  Skål + vas, 2 delar, Orrefors, kristall, 18,5 - 30,5. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:38)

1612 9144  Skål + VAS, 2 delar, Orrefors. Höjd: 10,5- 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:12)

1612 3303  Skål CG Råström, silver, 1965. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 295 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:50)

1612 3165  Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Linberg. Längd: 23,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:41)

1612 9086  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Flygande mattan, Längd: 22 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:15)

1612 3277  Skål Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. Glas. Diameter: 36 cm, höjd: 13 cm

1612 3309  Skål silver. Längd: 12 cm, höjd: 8 cm, vikt: 135 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:07)

1612 3305  Skål på fötter silver (830), riklig blomsterdekor, med dedikation på undersida. Längd: 28,5 cm. Höjd: 9 cm, vikt: ca 740g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:28)

1612 3135  Skål på fötter silver, ML Ohlson, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1929, graverad i botten, diameter: 22, höjd: 8. Vikt: 400g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:21)

1612 3163  Skålar 2 st, Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Längd: 22 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:30)

1612 3376  Skålar ett par, Putti. Diameter: 23 cm, höjd: 12 cm

1612 3074  Skålfat + askfat, 2 delar, Italien, bland annat Aldo Lond. Diameter: 20-27 cm

1612 3148  Skålfat Ett par, Kina, glaserad keramik. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:01)

1612 3055  Skålfat Tilgman Keramik, 1958, motiv med kvinna, 30x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:47)

1612 3186  Skänk Gustaviansk, omkring 1800. Bredd: 121 cm. Djup: 45 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:48)

1612 3036  Skåp 1940-tal, tapetserad med florala litografiska blad. Bredd: 124 cm. Djup: 44 cm, höjd: 127 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:39)

1612 3202  Skåp David Rosén, NK, "FUTURA"-serien, "589-029", brickmärkt. I två delar. Överskåp med reliefdekor på dörrspeglarna, bakomliggande hyllinredning samt fyra lådor. Underdel med bakomliggande hyllinredning samt låda. Bredd: 112 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 178 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:24)

1612 3219  Skåp mahogny. Bredd: 72 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:19)

1612 3008  Skedar 10 st, silver. Längd: 19-22,5, vikt: 560 gr ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:12)

1612 3011  Skedar 25 st, silver, olika modeller. Längd: 8-10,5, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:01)

1612 3327  Skedar diverse, silver, 11 delar. Längd: 10-17,5, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:28)

1612 3009  Skedar silver, 23 delar. Längd: 12-17, vikt: 340 gr ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:32)

1612 3382  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 126 cm. Djup: 65 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:27)

1612 3252  Skrivbord Ek. Bredd: 110 cm, djup: 59 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:53)

1612 3090  Skrivbordslampa LUXO, Ställbar, borsfäste, metall. Höjd: ca 67-120 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:49)

1612 3390  Skulptur Bemålad Gips. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:58)

1612 3065  Skulptur Bing & Grøndahl, Flicka & katt, porslin. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:31)

1612 3077  Skulptur Byst. Höjd: 47 längd: 52 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:21)

1612 3476  Skulptur glaserad stengodslera, fågel, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:48)

1612 3013  Skulptur Hagenauers art, Kvinna, metall, Längd: 41cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:53)

1612 7184  Skulptur Indien, mässing. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:12)

1612 8018  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:42)

1612 3223  Skulptur Metall, Pan. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:12)

1612 9134  Skulptur Porslin, Zsolnay, Ungern. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:40)

1612 9177  Skulptur Simhoppare, People art gallery, Paris. Gjuten aluminium. Höjd: 158 cm. Bredd: 162 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:17)

1612 3416  Skulptur Sten, Afrikana. Höjd: 92 cm

1612 3052  Skulptur Susi Krüger, metall, Signerad. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:53)

1612 3440  Skulptur Sven Lundqvist (1918-2010), Sverige. Man till häst. Patinerad gips. Längd: 11 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:39)

1612 3064  Skulptur Torsten Fridh, liggande kvinna, Terrakotta. Signerad, daterad 11/27,24x13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:55)

1612 3381  Skulpturer 2 st, Carl Eldh samt Else Eldh. Längd: 17 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:39)

1612 3328  Smörknivsställ + cocktailpinnar, 16 delar, silver, 4 + 12 delar. Längd: 6-8 ca, vikt: 80g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:28)

1612 3335  Smycken 5 delar, bland annat silver

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:24)

1612 3314  Sockerskål + gräddkanna + fat, 3 delar, silver, Importstämplar. Längd: 15 cm, höjd: 4-6 cm, vikt: 220g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:26)

1612 3454  Sockerskål med lock silver, rokokostil, importstämplar. Invändigt förgylld, Längd: 13 cm. Höjd: 7 cm, vikt: 280g ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:01)

1612 3196  Soffbord Läder/trä. Bredd: 129 cm, djup: 51 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:51)

1612 3128  Sovelfat Allmoge, Märkt AOS. Diameter: 30,5 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:20)

1612 3005  Spegel Förgylld ram, 47x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:18)

1612 3470  Spegel Valnöt, 130x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:41)

1612 3251  Spegel med konsolbord höjd: 105 + 61 cm, längd: 53-60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:22)

1612 3088  Spel "Old century Tornado Tops", trä, 36x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:29)

1612 3471  Spel diverse äldre, 4 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:40)

1612 3284  Spis Gjutjärn, Ankarsum. Längd: 25 cm, djup: 34 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:48)

1612 3330  Spis Gjutjärn, Norra hammar. Höjd: 29 cm, diameter: 27. 5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:21)

1612 3075  Stekhuv + vinställ, 2 delar, Pläterat. Längd: 23-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:46)

1612 3425  Stol Industridesign, Vital 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:31)

1612 9097  Stol Senbarock, bemålad, kompletterad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:18)

1612 9182  Stolar 4 st, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:25)

1612 3197  Stolar ett par, Allmoge, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 9085  Stolar ett par, senbarock

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:17)

1612 3311  Stop silver, 1899, invändigt förgylld. Höjd: 12 cm, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:03)

1612 3003  Ströare + ett par, saltkar med skedar, silver. Höjd: 3-6 cm, vikt: 140g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:07)

1612 3208  Stubbstol

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:20)

1612 3453  Svärd modell äldre. Längd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:42)

1612 3206  Sybord mahogny. Bredd: 58 cm. Djup: 42 cm, höjd: 75 cm

1612 3278  Tågbanedelar med tillbehör, Fleichmann

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:42)

1612 3169  Takarmatur + ljusstake, Aluminium. Höjd: 27-30 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:25)

1612 6153  Takarmatur Ateljé Lyktan, Gunnar Asplund. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:38)

1612 3479  Takarmatur Glas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:50)

1612 3332  Takarmatur mantis, BS4, Bernard Schottlander. Höjd: 108 ca

1612 3216  Takarmatur mässing. Diameter: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:16)

1612 3358  Takarmatur nutida, orientalisk stil, metallstomme, gultonat glas. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:11)

1612 3021  Takarmatur rokokostil. Höjd: 55 ca

1612 3379  Takarmaturer 3 st. Markslöjd, spotlights. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:20)

1612 3288  Tamburmajor Johansson Design. Höjd: 170 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:34)

1612 3313  Tårtspade silver, Hallbergs, 1948. Längd: 24,5 cm, Vikt: 95 g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:57)

1612 3285  Tavlor 2 st, mässing. Signerade, yttermått inklusive ram: ca 72x102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:48)

1612 3006  Teckning Blyerts, Signerad, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:09)

1612 3280  Terrin med lock + figurin, Rörstrandia, modell Jerberg, Rörstrand. Lock med fågeldekor. Längd: 13 cm. Diameter: 25 cm. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:22)

1612 3412  Teservis 27 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Grand, Gefle

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:12)

1612 3004  Teskedar 12 st + sked & gaffel, silver, Rosenholm. Längd: 12-14,5 cm, vikt: 235g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:40)

1612 9042  Trädgårdsbord metallunderrede, Grythyttan, Bemålat. Bredd: 90 cm. Djup: 62 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:43)

1612 3061  Traktörpannor 5 st. Diameter: 8,5-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:56)

1612 3101  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -76, med dedikation. Bildmått: 35x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:14)

1612 3241  Tubkikare modell äldre. Längd: 33-83 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:47)

1612 3324  Uppläggningsskedar och tänger, silver. 18 delar. Längd: 8,5-22 cm, Total. Vikt: 420 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:13)

1612 3083  Våg + vikter, modell äldre, trä metall. Längd: 60 cm, djup: 34 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:43)

1612 3396  Väggarmatur teak, stämplad Steneby 3399. Djup: ca 52 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:22)

1612 3134  Väggur "Stationsklocka", nutida. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:07)

1612 3444  Värja 1800-tal, knapp och parerstång i förgylld brons, blad med dekor. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:19)

1612 3078  Vas Bo Fajans, 1950/60-tal. Höjd: 48 cm

1612 3263  Vas Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn och mässing. Diameter: 10 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:28)

1612 3246  Vas Kantarelli, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Klarglas med slipad randdekor. Signerad, Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:47)

1612 3474  Vas Kina, motiv av människor i glänta. Krackelerad dekor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:20)

1612 3073  Vas Persien, glaserat lergods. Höjd: 24 cm, dekor med fiskar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:42)

1612 3058  Vas SEA-glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:08)

1612 9058  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:13)

1612 3258  Vaser + SKÅL, 3 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22 cm, höjd: 14-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:58)

1612 3054  Vaser 2 st, Rörstrand & Rosenthal. Höjd: 21-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 18:54)

1612 3434  Vaser Ett par, med lock, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:25)

1612 3399  Vinglas 12 st. Lenhovda glasbruk. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:02)

1612 3082  Vitvinsglas 10 st, Kosta, grönfärgat glas, slipad dekor med druvor. Höjd: 16 cm

1612 3430  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 19:48)

1612 3029  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15,5, diameter: 14-26 cm

1612 3465  Ytterfoder 9 st, olika modeller, bland annat Waldemarsudde & Steninge. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 april 2024 20:16)